Smegenys ir stresas.

29646445b426e0802a26c07391a5e3cfAr pastebėjote, kaip įtampos metu sukandate dantis? Vienas dažniausių lėtinės įtampos simptomų yra naktinis griežimas dantimis. O ryte skauda kaklą. Pastovi įtampa žandikaulio-smilkininiame sąnaryje sukelia sąnarinio disko susidevėjimą, raiščių pertempimą, sąnario artrozę, traškesį, kartais net strigimus. Kaip tai įvyksta? Žmogaus galvos smegenyse yra struktūra (arba geriau struktūrų visuma) vadinama retikulinė aktivuojanti sistema (RAS).

Tai neuronų sankaupos, kurias jungia bendra funkcija.

Jie reguliuoja centrinės nervų sistemos veiklą – būdravimo buseną ir organizmo pasiruošimą gynybai (vadinama Fight-flight-freeze reakcija). RAS informacijos neapdoroja, tik perduoda, arba filtruoja ir neperduoda. Galima tai pavadinti mūsų sąmoningu dėmesiu. RAS dėka mes galime susikaupti ir nekreipti dėmesio į trūkdžius.

Taip pat RAS yra sistema, žadinanti mus iš miego. Įdomu, kad izoliuota RAS stimuliacija gali priversti žmogų atsibusti, taigi jos pastovus perdirginimas gali trikdyti miegą. Signalai iš RAS kyla į smegenų žievę ir sukelia joje aktyvumą.

Kita funkcija – kūno padėties reguliavimas, griaučių raumenų tonuso palaikymas (nes kaip žinia, griaučių raumenys visada yra tam tikram tonuse).

Tokiu būdu streso metu RAS aktivuoja hormoninį atsaką į stresą bei keičia raumenų tonusą besiruošiant gynybai. Tie kas studijoja endobiogeninę mediciną žino apie Locus Coeruleus (kuris yra RAS dalis) svarbą.

parts-of-the-brainDabar grįžtame prie minėto smilkininio žandikaulio sąnario. Smilkininis raumuo yra vienas pagrindinių raumenų, atsakingų už sukandimą. Esant įtampai mes stipriai sukandame dantis, įsitempia smilkininis raumuo. Smilkininį raumenį inervuoja trišakis raumuo, kurio branduoliai siejasi su RAS. RAS savo ruožtu gauna signalą apie esamą įtampą, kas uždaro ratą ir priverčia mus dar stipriau sukąsti dantis. Dantų sukandimas vėl byloja apie esamą stresą ir RAS gauna signalą, kad įtampa dar yra ir reikia ruoštis gynybai. Įsijungia neuroendokrininiai procesai būdingi stresui – išsiskiria daugiau adrenalino, dažnėja širdies plakimai, kraujas eina į galūnės… Aišku, galima būtų panaudoti bet kurį raumenį, kad parodyti šį streso efektą, bet smilkininis žandikaulio sąnaris yra labai akivaizdus pavyzdys. Manau, Jūs atsimenate, kokios gali būti smilkininio žandikaulio sąnario disbalanso pasekmės. Dabar galima pridėti dar vieną. Norint patikrinti ar Jūsų smilkininis žandikaulio sąnaris yra balansuotas įkiškite pirštus į ausų landas ir lėtai atidarykite burną, dabar sukaskite. Ar jaučiate kaip vienos pusės judesys skiriasi nuo kitos?

Deja, šiais laikais Fight-flight-freeze reakcija mums tampa labiau kenksminga, nei reikalinga. Mums labai retai tenka bandyti pabėgti nuo meškos ar vilko. Bet į protinę įtampą RAS reaguoja taip pat kaip į gresmę gyvybei.

Gyvenimo tempas didelis. Labai patiko pavyzdis, pateiktas per kraniosakralinės terapijos seminarą: net vairuodami namo mes sugebame sujaudinti RAS, padarydami lenktynes „kas bus namie dešimt sekundžių anksčiau“.

„Paprasto“ streso pasekmės turi įtakos visam kūnui. Štai dar vienas osteopatijos ir endobiogeninės medicinos sąveikos pavyzdys.

AT-Still-Quote-Anatomy-1024x497.png

Anatomijos žinios lieka tik tuščias svoris jei mes nežinome kaip jas sėkmingai panaudoti praktikoje. – Andrew Taylor Still, D.O., Osteopatijos pradininkas.

3 komentarai apie “Smegenys ir stresas.

  1. Atgalinė nuoroda: Pradėkime šokti. | mindofyourbody

  2. Atgalinė nuoroda: Endobiogeninis požiūris į nervų sistemą. | mindofyourbody

  3. Atgalinė nuoroda: Svarbiausias jausmas. Ne apie meilę. | mindofyourbody

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: