Kalbos kultūra. Trys patarimai ir bonusas.


92c1b604-02e2-4878-9c67-48e25a4b987dKą tai reiškia – nieko neveikti? Daugumai žmonių tai yra didėlis iššūkis. Kaip tai, tiesiog sėdėti sudėjus rankas?

Registruojantis į TEDxVilnius reikia užpildyti anketą. Šiais metais vienas klausimų buvo – jei galėtumėte turėti super galią, kas tai būtų? Mano atsakymas – išmokti “stillness”, sustabdyti mintis ir tiesiog išlikti tyloje nieko negalvojant, neveikiant. Tai būtų lygu pajusti esamą momentą, būti čia ir dabar.

Bet net tuomet, kai turime galimybę nieko neveikti, ieškome veiklos. Kartais paklausiu savęs – ar mes nebemokame būti su savimi, ar pastoviai ieškome pabėgimo galimybės?

Žinau, kad turbūt dauguma tikisi mano puslapyje kuo daugiau sužinoti apie “kūniškus” dalykus – nugaros skausmą, raumenų patempimą… Bet šnekėti vien apie tai būtų neteisinga.

Šiandien papasakosiu apie kalbos kultūrą. Kalbos su savimi kultūrą.

Taigi, siūlau tris patarimus mintims išvalyti plius bonusą straipsnio pabaigoje.

Bet prieš tai, akivaizdumo dėlei siūlau pratimą.

Uždėkite ranką sau ant šonkaulių lankų – ar jaučiate savo kvėpavimą? Dabar pabandykite susikoncentruoti į širdies plakimą. Jei trukdo kvėpavimas, sulaikykite jį. Jaučiate?

Pabandykite pajausti vienu metu kvėpavimą ir širdies plakimą. Ar pavyko?

Uždėkite rankas ant pilvo, ar jaučiate žarnų peristaltiką (kaip juda žarnos)? O gal Jums net pavyko pajusti vidaus organų mobilumą?

Pajuskite, kiek vienu metu vyksta sudėtingų procesų.

Ir tuo metu Jūs dar ir galvojate, tai yra vedate vidinį dialogą su savimi. Ir šis dialogas turi labai daug įtakos, o galbūt net ir valdo šios sudėtingos harmonijos balansą.

Taigi, mūsų mintys tampa mumis.

1410895385858655

Pavasaris yra organizmo valymosi metas, todėl kalbos su savimi kultūra tampa ypatingai svarbi. Nes kol kūnas keičia “kailį” iš žieminio į vasarinį, kol vyksta hormoniniai persitvarkymai, mūsų mintys turi ypatingai daug galios šiems procesams pakenkti.

Ką daryti? Pabandykite nors savaitę, o gal dešimt dienų. Jei patiks, tai geriausiai visą gyvenimą:

  1. Kai pradedate šnekėtis su savimi visada paklauskite savęs “Ar aš taip sakyčiau savo geriausiam draugui?”. Mes dažnai sau per reiklūs, kategoriški, kritiški. Bet aš sau turėčiau būti geriausias draugas, nes su savimi būsiu visą gyvenimą. Taigi, “Ar aš sakyčiau taip savo geriausiam draugui?”
  2. Nesiskųskite. Nes tai yra neproduktyvu ir tik verčia jaustis dar labiau pavargusiu, bet problemos nesprendžia. Keiskis, arba nesiskųsk ir priimk kaip yra.
  3. Išgirskite savo kūną. Mano draugei visada būna labai neįprasta, kad procedūros metu šnekuosi su slanksteliais (taip taip, nusižengiu, gydau artimuosius). Skausmas, diskomfortas yra mūsų kūno išsireiškimo priemonės, jei mes nesugebėjome išgirsti jo nekritiniu laikotarpiu. Skausmas tai signalas apie gręsiantį arba įvykusi pažeidimą. Pabrėžiu, gręsianti, nebūtinai jau įvykusi. Tai yra be galo svarbu, nes galima ir nerasti anatominių pakitimų, bet turėti skausminį sindromą. Būtina įsiklausyti. Aš dažnai susiduriu su sitaucijosmi, kai žmogus veritna savo sterso lygį labai žemai, o tyrimai rodo ką kitą. Nemėluokime sau, kad esame persitempę, pavargę, “užsiturbinę“. Net nedidelis juosmens skausmas, jau sako mums apie mūsų buseną. Taigi – išgirsti savo kūną.

O dabar žadėtas bonusas. Kaip žinia, mūsų mintis ir emocijas apdoroja, “virškina” kepenys. Štai siūlau Jums vieną pratimą, kuris padės detoksifikuoti kepenis. Paskolintas iš jogos.

Atsisėskite ant grindų. Tiesiai ant sėdinkaulių gumburų. Ištieskite nugarą. Ištieskite kojas. Arba sukryžiuokite kojas. Suraskite patogią padėtį.

Dabar uždėkite kairę ranką ant dešinės šlaunies, jei kojos ištiestos, ir ant dešiniojo kelio, jei kojos sukryžiuotos. Giliai įkvėpkite ir tieskitės viršugalviu į viršų. Su iškvėpimu pradėkite
suktis į dešinę pusę. Lėtai, neskubinkite judesio. Vėl įkvėpkite ir su iškvėpimu, galbūt, 10373842_527870917324938_8207545778654562821_npasisukite dar – klausykite savo kūno. Jei galite, kvėpuokite į kepenis. Šeši įkvėpimai/iškvėpimai sukantis į dešinę. Tada pakartokite šešis įkvėpimus į kairę.

Pratimo metu stebėkite, kokios mintys aplanko, kokie prisiminimai, pojūčiai. Nes tai yra emocijos, paliekančios Jūsų kūną, tos kurios nelengvino gyvenimo. Geros ar blogos – nesvarbu, kaip jau sakiau, kažkada.

Nesvarbu ar Jūsų viduje tona meilės ar tona neapykantos. Kai emocijos neranda išėjimo, tai tiesiog tona Jūsų viduje.

3 komentarai apie “Kalbos kultūra. Trys patarimai ir bonusas.

  1. Atgalinė nuoroda: Pavasarinės mintys sportuojantiems. | mindofyourbody

  2. Puikios mintys, trumpai ir aiškiai išdėstytos. Suprasti kaip svarbu išmokti tinkamai kalbėtis su savimi, save pažinti nuo savęs nebėgant – viso gyvenimo užduotis. Ačiū!

    Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: