Pavasarinės mintys sportuojantiems.

1428388137323844Savo kasdienėje praktikoje matau, kaip stipriai fizinė būklė įtakoja mūsų pasitenkinimą gyvenimu, laimės pojūtį.

Taip, turime gyventi čia ir dabar, būti “present”. Tačiau labai dažnai girdžiu iš savo pacientų – „viskas buvo gerai, tik pradėjau po truputį išbyrėti, senatvė ateina“.

Kaip jau rašiau, senatvė – tai kompensacijos procesų išsekimas.

Girdžiu atsakymus: “taigi stresas buvo senai”, “trauma buvo dar prieš 10 metu”.

Kol jaučiamės gerai, nevertiname to, skubame, lekiame. Bet pasijutus prasčiau, staigiai viskas apsiverčia ir sveikata tampa didžiausias turtas.

Norėjome pasilinksminti jaunystėje, gavome traumų – netekome kepenų kompensacijos galimybių.

Neturėjome laiko prižiūrėti mitybos, valgėme netinkamą maistą ir netinkamu laiku – pakenkėm medžiagų apykaitai.

Norėjome pasirodyti “kieti” sportuojant – sąnariai bei sausgysles „susidėvėjo“.

Nešiojome aukštakulnius – pradėjo nuolat skaudėti kauliukas.

Laiku neėjome miegoti (nes reikia dirbti / labai įdomus filmas) ir gavome hormonų disbalansą.

Kaip šiurkščiai beskambėtų, dažnai, mes turime ligas, kurių nusipelnėme.

Pavasaris yra detoksifikacijos laikotarpis. Taigi, galime padėti sau išvengti senatvės. Tam reikia dirbti visom kryptimis. Apie proto detoksifikaciją jau rašiau čia. Taigi, šį kartą – apie kūno priežiūrą.

Toliau prašau atkreipti dėmesį, kad visos įžvalgos apie sportą liečia žmones, kurie nėra profesionalūs maratonininkai ar kitų sporto šakų atstovai, kurie uždirba sportuodami. Nes profesionalūs sportininkai žino, ką daro ir pasirinko šį kelią nepaisant pasekmių sveikatai, kurių tikrai bus anksčiau ar vėliau.

Nesvarbu ar Jūs seniai sportuojate, ar tik nusprendėte “Laikas”.

Paklauskite savęs – kam aš tai darau?

Variantų gali būti daug.

 • Noriu liekno kūno.
 • Noriu padidinti ištvermę.
 • Noriu raumenų kalno.
 • Noriu jaustis gerai.
 • Noriu prabėgti pusmaratonį.
 • Noriu, kad buvęs pavydėtų.

Variantų daug. Nustatykite savo tikslą ir dirbkite ta linkme. Bet rinkitės atsakingai. Nes kiekvienas variantas turi savo pliusų ir minusų. Prisiminkite, mes skirtingi. Ne visiems duota gerai bėgioti (nes ne visos pėdos yra vienodai sutvertos). Ne visiems duota kilnoti didelį svorį (kaip pvz. jei Jūsų liemuo iš prigimties siauras). Ne visiems duota stovėti ant galvos (nes kaklas yra labiau pažeidžiamas). Tai suprantant lengviau pasirinkti tinkamą būdą sportuoti tam, kad sveikatą gerinti, o ne žaloti. Jei dėl savų priežasčių pasirinksite sau netinkama sportą, pasiruoškite gyventi su savo pasirinkimo pasekmėmis.

Rocky-training

Nors orams šylant norisi stačia galva nerti į sportą, sustokite. Keičiantis sezonams organizmas turi adaptuotis, o tai savotiškas stresas. Taigi, palikite jėgų persitvarkymui ir duokite laiko. Jeigu norėjote “pasiruošti vasarai”, dabar kiek per vėlu. Sulaukite gegužės ir pradėkite ruoštis kitai vasarai. Mylėkite save. Tai nereiškia, kad visai neverta sportuoti, reiškia nepersistenkite, prieikite prie kūno su pagarba ir vykstančių procesų supratimu.

Negalvokite “kiek suvalgiau” ir “kiek išsportavau” kategorijose.

Galvokite metabolizmo prasme. Koks bebūtų Jūsų užsibrėžtas tikslas (tikiuosi jį radote), organizmo tikslas yra metabolizmas – užtikrinti sau energijos išlikimui. Taigi, ar norite auginti ar mesti, pavasaris, o ypač pirma pusė yra netinkamas tam laikas, nes organizmas šiuo laikotarpiu aktyvuoja katabolizmą. Katabolizmas yra ardymo procesas – mes turime išardyti tai, kas prisikaupė per žiemą, detoksifikuoti.

Jei nusprendėte auginti šiuo laikotarpiu, vargu ar tai bus efektyvu, o stresas organizmui bus didžiulis. Jis planavo ardyti, o Jūs verčiate statyti. Geriau tęskite, tai ką darėte, nes organizmas prie to jau pripratęs (turiu omenyje sportą, o ne sėdėjimą ant sofos) ir tokiu būdu sudarysite bazę sau vėliau gerai paaugti.

Jei nusprendėte sulieknėti, atrodo logiška katabolizmo metu, tačiau vėlgi, per didelis stresas. Tai gali vesti prie visai kito rezultato, nei norėjot.

Be abejo, čia šneku labai supaprastintai, procesai yra gilūs, o žmonės skirtingi.

1443405882540017Šiuo laikotarpiu geriau pasirinkti fizinį aktyvumą, nukreipta į organizmo valymą – kvėpavimo pratimai, diafragmas įjungiantys bei virškinimą gerinantys pratimai. Daugiau vaikščiokite ir nepamirškite kvėpuoti.

Beje, dėl efektyvaus valymosi gali pasidaryti sąstovis kepenyse, blužnyje, kasoje bei mažajame dubenyje (ypač jei sąlygos tam jau buvo), o tai gali sukelti įvairių negalavimų – pilvo pūtimai, skausmai, širdies permušimai, depresijos, nuotaikos svyravimai, peršalimai ir net nugaros skausmai (ką dabar ir stebiu poliklinikoje). Sąstovio mažinimui galite panaudoti vaistažoles bei kitas natūralias priemones:

 • Vaistinė ramunė – padeda kepenų detoksifikacijai, organizmo drenažui ir riebalų deginimui.
 • Kiaulpienės – pagerina kepenų, taip pat ir inkstų drenažą, padeda kovoti su alergijomis.
 • Gerkite daugiau vandens, nes kaip bebūtų, jei Jūs neturite širdies nepakankamumo (o Jūs jo neturite), tai pakankamas skysčių kiekis padės organizmui atsikratyti toksinų bei vandens pertekliaus sukaupto riebaliniame audinyje. O jei dar išspausite citrinos, tik kiek toleruojate, tai gali būti ir pusė ir dvi citrinos, tai dar ir pašarminsite organizmą.
 • Ir būtinai išsimiegokite. Juk žinote, kaip tai svarbu.

Ruoškimės vasarai be fanatizmo. Ruoškimės atsakingai, nes, deja, mes turime ligas, kurių nusipelnėme.

1 komentaras apie “Pavasarinės mintys sportuojantiems.

 1. Atgalinė nuoroda: Kas bendro tarp citrinos ir pavasario? | mindofyourbody

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: