Sportas ir funkcionalumas.

18537342Po medicinos ir savo vyro, mano sekanti meilė yra sportas. Ne paslaptis, kad labiausiai mėgstu dirbti su sunkiais svoriais ir išmokau jų nebijoti. Mėgstu štangos svorį ant pečių, mėgstu kai reikia atgauti kvapą ir kaip skauda raumenys. Per dešimt sportavimo metų išbandžiau įvairių treniruočių – bėgimas, joga, pilatesas, tabata, intervalinės treniruotės. Supratau, kad neteisingo būdo sportuoti nėra.

Sportas yra įrankis ir nuo mūsų priklauso, kaip mes šį įrankį naudojame, ar sau pakenksime, ar pagelbėsime.

Mintis pasvarstyti šia tema kilo dar prieš atostogas.

Teko daug skaityti apie funkcines treniruotes. Susidomėjau, nes pradėjau galvoti apie savo sportavimo stilių. Ar tai, ką aš darau yra pakankama, kad jaustis gerai ir išlikti sveikai?

Ar pakanka tiesiog sunkiai kilnoti ar bėgioti kasdien? Pradėjau galvoti apie sporto ir funkcionalumo sąsajas.

Sakant „funkcionali treniruote“ dažniausiai turima omenyje treniruotė, kuri yra nukreipta į kasdieninėje veikloje atliekamų judesių pagerinimą. Skamba labai gerai.

Funkcionalių treniruočių pradžia yra kineziterapijoje ir ergoterapijoje. Tai buvo būdas
padėti žmonėms po insulto ar sunkių stuburo operacijų grįžti į įprastą gyvenimą. Vėliau šį terminą pradėjo naudoti asmeniniai treneriai.

excuses

Šiuo metu šis terminas yra labai išpopuliarėjęs ir beveik kiekvienas sporto klubas organizuoja funkcines treniruotes.

Funkcinės treniruotės esmę dažniausiai sudaro multisąnariniai pratimai (kuomet pratime dalyvauja keletas sąnarių grupių). Dauguma pratimų yra atliekami stovint.

Tačiau prieš apsidžiaugus, kad pagaliau radote sau puikų sportą, siūlau apsvarstyti keletą aspektų.

  1. Ar esate naujokas? Jei taip, funkcinė treniruotė gali būti pradžia. Nes leis Jums atrasti savo silpnas vietas, jas sustiprinti tam, kad ateityje vengti traumų. Bet mano nuomone, reikia surasti kvalifikuotą trenerį ar kineziterapeutą, o pratimus reikia atlikti mažojoje grupėje, kad treniruotė atitiktų būtent Jūsų kūno poreikius. Jei Jūs esate naujokas, kuriam yra virš 50 metų ir gyvenime nekarto nesportavote, tai be abejo galite pradėti nuo funkcinės treniruotės. Jei esate pažengęs ir norite turėti gerą savijautą ilgam – nueikite pas kineziterapeutą, kad jis pasakytų, kur disbalansas ir kaip jį koreguoti, o ne šokinėkite grupinėje treniruotėje kartu su 30 kitų žmonių.
  2. Koks Jūsų tikslas? Ar tai bendras sveikatinimas? Ar esate sportininkas, kuris nori pagerinti savo rezultatus? Nes iš tikrųjų tam, kad atitikti Jūsų tikslą, funkcinė treniruote gali būti arba individuali, arba grupėje žmonių su tais pačiais poreikiais. Nes funkcinės treniruotės tūrinis priklauso net nuo sporto šakos, kurią Jus užsiimate.
  3. Stabilumas vs. mobilumas. Šnekant apie raumenis ir sąnarius dažnai pamirštami raumenys stabilizatoriai, kurių vienintelė funkcija yra, be abejo, stabilizuoti sąnarį. Būtent šių raumenų funkcijai gerinti reikalingi ne multisąnariniai pratimai, bet mažos amplitudės judesiai, kurie aktyvuoja tik vieną sąnarį ir tuo pačiu jo stabilizatorius.4de680c50e440cd5f14f4517ceecb634
  4. Struktūra apsprendžia funkciją, o funkcija – struktūrą. Tai reiškia, kad vis dėl to funkcinė treniruotė negalima be raumenų masės auginimo. Taigi, bet kuri gerai apgalvota ir suplanuota treniruotė gali būti funkcinė, jei atitinka Jūsų poreikius ir atliekama tiksliai.

Geras patarimas būtų – keiskite veiklą.

Bandykite naujus pratimus, išeikite į lauką, neužsibūkite prie tos pačios rutinos ilgai, nes stereotipiniai judesiai, kartojimas tų pačių judesių kenkia.

Beje, mano mėgstamiausias funkcinis pratimas yra pritūpimas.

Negaliu nepaminėti, kad vien pratimais padėti yra sunku, nes kūne yra tam tikrų minkštųjų audinių ir fascijų restrikcijų, kurios sukelia funkcijos sutrikimų. Taigi, pradžioje reikia šalinti jas. Ypač jei žinote, kad turite problemų.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: