Iš Paryžiaus su meile.

1245254460351918Stovėjau Paryžiuje prie lango ir stebėjau žmones. Lauke 19 laipsnių šilumos, lapkričio šeštą Vilniuje taip šilta nebūna. Vėliau planavau pasivaikščioti palei Sieną, atsigerti kavos ir pasėdėti Tiuleri sode ant vienos tų žalių kėdžių. Pagalvojau, ar įmanoma būti nelaimingam Paryžiuje? Bet paskui pagalvojau, kad endobiogeninė medicina gimė Paryžiuje, kad Paryžiuje yra didelė osteopatijos mokykla – Jean-Pierre Barral’io.

Visur žmonės. Ir visi serga. Kaip sakydavo mano chemijos mokytoja – mintys it blusos. Taip mąstydama prisiminiau savo mokslinį darbą. Rašiau apie įtampos galvos skausmus.

Ar žinote kiek procentų žmonių patiria galvos skausmus?

Įvairių tyrimų duomenimis nuo įtampos galvos skausmų kenčia apie 78proc. žmonių populiacijos. Bet yra ir kitų galvos skausmų variantų – migrena, klasterinis galvos skausmas. Tiesa, turimi omenyje pirminiai galvos skausmai, t.y. tie kuriems negalima vienareikšmiškai nustatyti priežasties. O dar būna galvos skausmas dėl padidėjusio intrakranijinio spaudimo, hipertenzijos, veninio nutekėjimo pablogėjimas ir neuralgija (liūdnesnių priežasčių neminėsiu).

headacheTaigi, kas sukelia įtampos galvos skausmą? Tai skausmas sukeltas nervinės arba raumenų įtampos. Kaip ir rašiau prieš tai, čia priežastinis ryšys yra labai slydus, kas buvo pirmiau – „raumenys ar nervai“. Šis skausmas aprašomas kaip „lankas“, „karūna“, „kepurė“ spaudžianti galvą. Gali būti jaučiamas nuo pat kaklo. Skausmas užtrunka nuo kelių valandų iki kelių parų, yra labai varginantis.

Migrena yra labai išreklamuotas galvos skausmas. Tačiau nėra toks dažnas. Jo priežasties medicina iki galo nėra ištyrusi. Tačiau yra žinoma be galo daug trigerių (paleidimo mechanizmų). Osteopatijoje yra randamas ryšys tarp migreninio skausmo ir dubens kaulų pozicijos. Paaiškinti paprasta. Kadangi migrenos esmė yra kraujagyslių disfunkcija, bet kuris kaukolės kaulo pasislinkimas gali sukelti problemą (kaip ir neuralgijos atveju). Smegenis maitinančios kraujagyslės perveria kietąjį galvos smegenų dangalą, o kietasis galvos smegenų dangalas betarpiškai pereina į nugaros smegenų dangalą ir pasibaigia kryžkaulyje. Tai supaprastintai paaiškinant.

Klasterinis galvos skausmas dažniau pasireiškia vyrams. Tai skausmas lokalizuotas aplink vieną akį, akis ašaruoja, bėga nosis. Skausmas turi ritmiška, cirkadinį pobūdį. Taigi yra manoma, kad šį skausmą sukelia hipotalamo disfunkcija. Hipotalamas yra viena iš galvos smegenų struktūrų. Hipotalamas reguliuoja mūsų biologinį laikrodį. Iš tikro negaliu sulaukti sekančių endobiogeninės medicinos seminarų, kad išgirsčiau paaiškinimą šių skausmų iš endokrininės reguliacijos pusės.

Tai kodėl aš taip norėjau Jums papasakoti apie šias problemas?

Vienas labai geras neurologas poliklinikoje pasakė pacientei su įtampos galvos skausmų diagnozę daugiau būti tyloje ir „vaikščioti basai per rasas“. Ir buvo visiškai tiesus, tačiau be abejo pacientė pasijautė bejėgė. Taip, labai sunku keisti savo gyvenimo būdą, tačiau mes turime suprasti, kad pastoviai „lipant ant tų pačių greblių“ niekas nepasikeis. Kartosiu ir kartosiu, mes turime prisiimti atsakomybę už savo sveikatą. O tam mes turime suprasti savo kūną, suprati priežastinius ryšius. Tai yra priežastis, kodėl rašau Jums – visada esu atvira klausimams.happy-quotes-2088

Taigi tam, kad sumažinti, o gal net ir išvengti galvos skausmų reikia suprasti kas yra paleidimo mechanizmas Jums ir vengti jo. Ar tai būtų stresas darbe, ar per didelis fizinis krūvis, ar antras kavos puodelis, ar per daug miego. Ir vaistai neišgydys. Taip, tam kartui skausmą nuims, bet ir tai nebūtinai. Tuomet reikia prisiminti ir pašalinius nuskausminamųjų vaistų poveikį.

Ir šitoje vietoje noriu paminėti vieną antrinį galvos skausmą – atkryčio skausmas, kitaip vadinamas nuskausminamųjų vaistų sukeltas galvos skausmas. Įsivaizduokite, Jūs naudojate vaistus nuo galvos skausmo, o Jums nuo jų skauda galvą… Šiaip sau perspektyva. Taigi siūlau „vaikščioti basomis per rasas“, t.y. pradėti gydymą nuo paprasčiausių dalykų – atstatyti balansą. Patiems ar su pagalba.

12239729_10153756640234182_5615216784832977380_n

O aš tuomet grįšiu prie savo kavos puodelio bei paukščių stebėjimo Tiuleri sode.

Iš Paryžius su meile.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: