Daugiau nei dangalas.

Gabi & Magalí

Rastas Etsy.com by Gabi and Megali

Taigi grįžtant prie anatomijos, struktūros ir funkcijos. Toliai bandysiu įtikinti, kad svarbu matyti plačiai ir neišdalinti žmogaus.

Paimkime stuburą. Mes jį daliname į penkias dalis: kaklinė, krūtininė, juosmuo, kryžkaulis ir mistiškas uodegikaulis. Taip, slankstelių struktūra kiek besiskiria lygmenyse, tačiau šis išdalinimas atsirado labiau aprašymo patogumui. Nes nors ir kiek skiriasi, visų slankstelių funkcija yra betarpiškai susijusi. Šiandien noriu parodyti, kodėl skauda vienoje vietoje, o problema gali slėptis kitoje vietoje.

Manualinėse technikose labai svarbi struktūra yra kietasis smegenų dangalas. Tai jungiamojo audinio “pirštinė”, kuri gaubia galvos bei nugaros smegenis.

Kaukolėje kietasis dangalas jungiasi prie kaukolės kaulų. Taip pat sudaro du pjautuvus bei padangtę. Tai yra kietojo dangalo “išaugos”, skiriančios galvos smegenų pusrutulius bei smegenėlių pusrutulius. Tarp kietojo dangalo sluoksnių  (dublikatūrų) yra ertmių, išklotų epitelių (ypatingųjų ląstelių), kuriose teka veninis kraujas – tai yra vadinami veniniai ančiai. Veniniais ančiais kraujas nuteka iš galvos smegenų.

CerebelliKietasis dangalas arba dura mater yra stipriai suaugęs su kaukolės pamato kaulais (kaukolės apačia). Toliau jis pereina per kaukolės didžiąją angą ir tampa nugaros smegenų kietuoju dangalu. Čia jis jungiasi prie II bei III kaklo slankstelių, vėliau prie kryžkaulio bei žemiau iki pat uodegikaulio.

Kietasis dangalas sudaro rankoves, kuriais eina nugaros smegenų nervai.

Taip pat šis dangalas plonais jungiamojo audinio tilteliais jungiasi prie pačių smegenų. Jis turi nedidelį tamprumą, todėl bet koks slankstelių ar kaukolės kaulų poslinkis gali sukelti problemų.

Osteopatijoje skiriamos dvi kietojo dangalo disfunkcijos.

Streinastai yra vertikalus tempimas. Pavyzdys galėtų būti galvos skausmai, kurių priežastis yra uodegikaulyje. Apie uodegikaulį jau vieną kartą rašiau. Tačiau noriu pasikartoti kietojo smegenų dangalo kontekste. Į priekį užlinkęs uodegikaulis gali tapti didele problema turėtojui. Apart akivaizdaus  (sunkumas gimdant) galimos ir kitos problemos. Jų tarpe galime išvardinti PMS, pilvo skausmą, skausmą tuštinantis. Bet grįžtant prie kietojo dangalo, dėl pasislinkimo į priekį uodegikaulis “traukia” kietąjį dangalą, tai ir yra vadina streinu. Dėl to gali atsirasti ir juosmens skausmų. Tačiau labai dažnai uodegikaulio poslinkis sukelia (dabar mes jau suprantame, kad per kietąjį dangalą) pleištakaulio poslinkį, kas veda prie galvos skausmų, ypač pakaušio srities.

Anatominis perliukas: pleištakaulis turi duobutę, į kurią įsistato posmegeninė liauka (hipofizė). Ši dalis yra vadinama turkiškas balnas, kurį dengia turkiškojo balno diafragma (kuri yra kietasis smegenų dangalas). Hipofizė yra paslėpta po šia diafragma, tačiau tam, kad gerai funkcionuoti jai būtina komunikuoti su hipotalamu. Hipotalamas – tai galvos smegenų dalis, gaminanti daugelį hormonų, tačiau pagaminti jie neina tiesiai į kraujotaką. Dauguma jų užsilaiko posmegeninėje liaukoje, belaukdami ženklo būti paleistiems į kraujotaką tam, kad atliktų savo funkciją. Hipotalamas jungiasi su hipofize plonais siūlais, kurie perveria turkiško balno diafragmą.Gray1180

Taigi gauname “peteliškės efektą” – pasislinkęs uodegikaulis tempia kietąjį dangalą, tuo tarpu ir turkiško balno srityje, kas gali vesti prie bendravimo tarp hipotalamo ir hipofizės pasikeitimo. Taigi gauname organizmo homeostazės (pusiausvyros), už kurią šis ryšis yra atsakingas pasikeitimus. Labai smagu būna atrasti osteopatijos ir endobiogeninės medicinos sąlyčio taškus.

Torzijatai kietojo dangalo patempimas į šoną. Čia galime pašnekėti apie mėgėjus miegoti ant pilvo. Paprastai galva yra pasukta į dominuojančią pusę. Tai sukelia tos pusės, į kurią galva būna pasukta, apatinio skersinio galvos raumens sutrumpėjimą, o kitos pusės pertempimą. Apatinis skersinis galvos raumuo jungia antrą kaklo slankstelio dantį su pirmo slankstelio skersinėmis ataugomis. Tai vieta, atsakinga už kaklo sukimą. Ilgainiui sutrumpėjęs raumuo temps II slankstelį į savo pusę. II kaklo slankstelis yra viena iš kietojo dangalo prisijungimo vietų. Taigi atsukus slankstelį gaunamą torzija. Tokiu būdu formuojasi įtampos tipo bei kiti galvos skausmai, o taip pat ir kaklo skausmas, kuris gali plisti iki menčių galiukų.

Galimas ir dažniausias variantas yra streinas ir torzija kartu. Tada priklausomai nuo dominuojančio sutrikimo bei problemos lygmens simptomų gali būti krūva.

11866435_10153587565959182_7392835320088626398_n

Ir paskutinis dalykas. Visus kūno nervus, galvinius bei periferinius, iki pat pirštų galiukų dengia epineuriumas. Epineuriumas yra tiesioginis kietojo dangalo tęsinys. Taigi turint šias žinias, manau, reikėtų susimąstyti apie tokias ligas kaip fibromialgija, neuralgijos ir panašiai, kurių tikrosios priežasties nustatyti nepavyksta (čia tik pamąstymai).

Pasirodo kojos auga iš kietojo dangalo.

1 komentaras apie “Daugiau nei dangalas.

  1. Atgalinė nuoroda: Sloga “paprastai”. | mindofyourbody

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: