Stuburo sveikata. Pažvelgti giliau.

Slippers-520x674“Kuo daugiau aš moku, tuo daugiau aš suvokiu, kiek daug dar nemoku.” Albertas Einšteinas.

Niekaip negaliu liautis galvodama apie būdus, kuriais mes sau kenkiame, o juolab kaip per savo nežinojimą kenkiame kitiems. Nors mano sportavimo stažas galbūt net didesnis už kai kurių sertifikuotų trenerių, tikrai nebandau sudarinėti kitam žmogui sporto programų. Taigi kartais man didžiausiu blogiu atrodo, kai matau jauną vaikiną, atvedusį į sporto salę savo panelę ir nurodantį jai ką ir kaip daryti. Paneliai paprastai naudos jokios, o aš bent jau pasisemiu įkvėpimo. Paskutinį kartą mačiau, kaip jauna panelė stūmė štangą nuo krūtinės prižiūrima savo draugo. Ir kiekvieną kartą stumiant jos krūtininė stuburo dalis bei juosmuo atsitraukinėjo nuo suolelio kokius dešimt centimetrų.

Kai šnekame apie neteisingą pratimų atlikimą visi labiausiai bijo tarpslankstelinių diskų išvaržų. Bet žalą, kurią galime patirti yra daug didesnė. Įprasta galvoti – šį pratimą darau jau ilgą laiką, bet niekados nebuvo radikulito, taigi viskas OK. O tai kad paskauda nugarą (nedaug), yra vidurių užkietėjimas, ar skausmingos mėnesinės, tai gi čia ne prie ko.

Mano pagrindinis tikslas yra kelti žmogaus “self-awareness”, t.y. savęs suvokimą. Todėl šiandien pradėjusi nuo stuburo sveikatos iš tikrųjų noriu parodyti, kur slypi problemos. Parodyti kaip paprastas slankstelių bei jų jungiančių raiščių traumavimas veda prie viso organizmo balanso praradimo. Tam reikia žinoti (bet Jūs turbūt jau žinote) keletą faktų:

  • Viso organizmo veikla yra reguliuojama centrinės nervų sistemos (CNS) – t.y. galvos smegenų bei nugaros smegenų.
  • Galvos smegenis gaubia trys dangalai. Vienas jų yra kietasis dangalas, kuris betarpiškai pereiną į nugaros smegenų kietąjį dangalą. Dangalo paslankumas yra iki vieno centimetro (štai kodėl problema gali būti juosmenyje, o skauda galvą).
  • Nuo nugaros smegenų atsidalina nervinės šaknelės, kurios neša informaciją iš CNS bei į CNS. Šias šakneles t. p. dengia kietasis dangalas. Šių šaknelių uždegimas yra vadinamas radikulitu (lot. Radix – šaknelė).images.jpeg
  • Nervinės šaknelės savo ruožtu neša informaciją ar grąžina informaciją iš periferijos. Šios šaknelės neįnervuoja vidaus organų, bet neša jutiminę bei motorinę (judesio) informaciją valingai kontroliuojamiems organams (labiausiai raumenims) bei odai.
  • Vidaus organų pagrindinis informacijos taškas yra simpatinis kamienas, kuris eina šalia stuburo daugiausiai krūtininėje dalyje, taip pat simpatiniai nerviniai rezginiai (jų yra keletas). Kitas informacijos teikėjas yra parasimpatinė nervų sistema, kuriai šiuo atveju atstovauja klajoklis nervas (o jo parasimpatinės skaidulos ateina iš niekur kitur, kaip iš nugaros smegenų viršutinių dalių). Tačiau simpatinio kamieno veikla (kaip ir klajoklio nervo) yra reguliuojama CNS. Kaip bebūtų, nors pačios nervinės nugaros smegenų šaknelės neina į vidaus organus, bet nugaros smegenys turi jungiančias šakas – rami communicantes, kurios neša informaciją iš/į simpatinį kamieną tiesiogiai ar pereinant per nugaros smegenų nervines šakneles.
  • Uždegimas (bet kuris) pasižymi šiomis savybėmis – paraudimas, patinimas, skausmas, karštis, funkcijos sutrikimas.untitled-1414227716B235B3F6A

Vadinamas “nervo užspaudimas” dažniausiai įvyksta ne dėl to, kad “druskos” spaudžia  nervą, bet būtent dėl toje vietoje vykstančio uždegimo, o svarbiausia, tinimo. Druskos gali būti faktorius, kuris sukelia aplinkinių audinių uždegimą. Nervinė šaknelė yra užspaudžiama patinusiu audiniu, o ne “druskų”. Taip yra paaiškinama, kodėl žmogus gali turėti tarpslankstelinio disko išvaržą ir jaustis sveikas, o žmogus, kuris neturi pastebimų problemų ar turi minimalią, gali jausti pastovius skausmus.

Taip pat būtent audinių tinimas paaiškina, kodėl stuburo problemos turi įtakos ir mūsų vidaus organų veiklai. Tiesiog sutrinka pasikeitimas informacija tarp nugaros smegenų ir simpatinio kamieno. O sunkiausiais atvejais tinimas gali paliesti ir patį kamieną. Taigi trinka bendravimas.

Prisiminkim tokį svarbų organą kai antinksčiai. Jų šerdies inervacija (šerdis tai dalis, kuri gamina katecholaminus – adrenaliną ir noradrenaliną) vyksta tiesiogiai iš nugaros smegenų, apeinant simpatinį kamieną bei bet kurį kitą mazgą. Nerviniai impulsai gaunami tiesiogiai iš nugaros smegenų krūtininės dalies ir niekur nemoduliuojami. Taigi “paprasta osteochondrozė” gali sukelti labai daug su adrenalino ir noradrenalino išsiskyrimų susijusių problemų. Dažniausi jų yra širdies plakimai, permušimai, aukštas kraujospūdis, netgi padidėjęs cukraus bei riebalų kiekis kraujyje. Tas pats galioja  vadinamos somatoforminės autonominės disfunkcijos požymiams.

collage-9-2

Koliažo autorius Travis Bedel

Žinau, kad tai yra labai skambus išsireiškimas. Ir be abejo skirtingiems žmonėms ji gali kilti dėl skirtingų priežasčių. Deja, ši tema yra labai mažai išnagrinėta ir atlikta labai mažai klinikinių tyrimų. Tačiau, šnekant apie praktiką, manipuliacijų su nugara poveikis psichosomatinei būklei bei vidaus organų veiklai tampa neabejotinas.

Kaip ir neabejotina yra paties žmogaus savęs supratimo, pažinimo ir ligos priežasties suvokimo svarba, nepriklausomai ar priežastis psichosomatinė ar “banalus radikulitas”.

Tiesa, šį kartą nešnekėsiu apie kietajį smegenų dangalą bei laikysenos poveikį vidaus organams.

Taigi grįžtant į sporto salę – ne tik sportuokime, bet mokykimės ir mąstykime.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: